Blog

Čína – je doopravdy jiná…

china2

Jestli jste ještě nečetli první část mého povídání o zážitcích z dvouměsíční cesty po Číně, doporučuji vám tak učinit před pokračováním v četbě této druhé části.

V tomto pokračování vyprávění o Číně vás vezmu na návštěvu do čtyř hor: do Wudangských a Žlutých hor (ty jsou v Číně) a do Alishanu a Taroka (ty najdete na Tchaj-wanu).

Do Wudangských hor jsem jel letos už podruhé (poprvé jsem tam byl před dvěma lety). Musím říct, že tyhle hory pro mne mají naprosto zásadní kouzlo a vím, že se do nich budu vracet znovu a znovu. Není to asi jen tím, že zde vzniklo tai-či a také wudangské vnitřní styly kung-fu, které jsem tu letos opět studoval. Hory mají magickou a silnou energii a najdete v nich mnoho starých taoistických chrámů i malebných výhledů.

Přístupná je zatím opravdu jen malá část hor a to prostřednictvím tisíců schodů, ale i tak to stojí za to. Za vidění rozhodně stojí například chrám Nanyan, který je postaven zčásti přímo ve skále vysoko nad propastí. Je znám také pro svou kadidelnici s dračí hlavou, která je vysunutá nad propast. Mnoho odvážlivců se v minulosti pokoušelo v ní zapálit vonné obětiny nebo si dokázat své schopnosti a sílu tím, že ji obejdou, a mnoho z nich to nepřežilo…

Jak to odvážlivci dělají dnes, se můžete podívat na tomto „behind the scenes“ videu z natáčení nového Karate Kida s Jackie Chanem a Jadenem Smithem – ve filmu mimochodem najdete mnoho záběrů nejen z Pekingu, ale právě i z Wudangských a Žlutých hor.

Sofie i některé dámy z naší kung-fu výpravy si oblíbily chrám Purple Heaven, kde smí přes noc zůstat výhradně taoistické ženy-mnišky. Tvrdily, že má mnohem jemnější a opečovanější atmosféru než ostatní chrámy a že si dokážou představit, že v něm tráví dlouhé hodiny v poklidném rozjímání. Holt ženskou energii tento chrám nezapře.

purple_heaven

Velmi silnou energii má i asi nejznámější chrám ve Wudangu, který stojí na nejvyšším vrcholku zvaném Golden Peak, a pavilon na vrcholu je vyroben z mnoha tun bronzu a zlata. Dnes pod vrchol vede pro turisty lanovka, ale tehdy to sem museli natahat všechno ručně, stejně jako dodnes mnoho nosičů nosí denně nahoru zásoby také stále ručně.

golden_peak

Hory jsou to místy tak strmé, že schody někde připomínají spíše žebřík, za mokra to na nich dost klouže (o čemž by mohl vyprávět Sofiin zadek a foťák, naštěstí obojí přežilo bez trvalých následků 🙂 a schodů nahoru a dolů je mnoho tisíc.

Schody jsou mimochodem v čínských horách standardem. Bez nich jsou hory zcela neprostupné. Žádné stezičky, na které působí eroze, jako u nás. Někde jsou možná ještě dřevěné, ale většinou betonové nebo kamenné schody. Čím větší turistický ruch, tím samozřejmě lepší, širší a novější schody.

Výhody jsou jasné: davy turistů (a že je tam v sezóně opravdu hlava na hlavě) nechodí mimo vyznačené stezky a neničí přírodu. Je to také o něco bezpečnější než pískové drolící se stezky (obezřetnost je nicméně všude na místě, často se chodí přímo po okraji srázu).

Nevýhody jsou také zřejmé: z výstupu na Golden Peak vás druhý den pekelně bolí stehna a z návratu dolů ještě lýtka a několik dní pak nechcete vidět ani schody v hotelu 😉

V každém případě, energie dávných časů, malebné chrámy i přírodní scenérie, to vše bohatě vynahradí jakoukoliv námahu vynaloženou při putování po schodech sem a tam.

Žluté hory byly, jsou a budou inspirací pro mnoho básníků, malířů i kaligrafů. Jejich typický tvar si určitě vybavíte z čínských talířů, lžiček nebo obrazů. Ostré skalnaté hroty s osamělými borovicemi a všude mlha. V těchto horách prý proprší 200 dní v roce, takže pokud chcete při návštěvě jistotu slunce a výhledů do dáli, přeji hodně štěstí 🙂

zlute_hory_1

I zde jsou chodníky plné schodů, většinou velmi kvalitní, ale o to méně kvalitní je zde navigace. Což o to, směrových ukazatelů je všude dost. Horší už je to se vzdálenostmi. Pro čínské (i tchajwanské) mapy platí zásadní pravidlo, že vzdálenost na mapě se prakticky nikdy nerovná skutečné vzdálenosti v pravidelném poměru. Některé stezky jsou na mapě dlouhé a ve skutečnosti krátké, jiné na mapě nepatrné a ve skutečnosti měří dlouhé kilometry. Sever rozhodně není vždy sever a na ukazatelích se sice většinou nemění čínské znaky, ale mění se klidně jejich anglický překlad, a to někdy dost zásadně, takže můžete mít dojem, že jdete z ničeho nic na dvě různá místa a přitom je to místo jedno, jen cestou různě pojmenované.

Žluté hory skýtají oproti Wudangu v mnohém zcela odlišnou scenérii. Ač nejsou o mnoho vyšší, rostlinstvo, skály a dokonce i mlha vytváří neopakovatelné panorama. Na druhou stranu zde ale chybí energie starých časů, kterou naopak překypují Wudangské hory. Tak jako tak, přírodní krásy a výhledy (když občas na chvilku mlha ustoupí 😉 opět rozhodně stojí za návštěvu.

V obou těchto čínských horách jsme opakovaně obdivovali, kromě výhledů a přírodních krás, dvě věci: odpadkové koše co 25 metrů (navíc vkusně zasazené do přírody a neustále uklízené) a záchody (na některých byl i předpokoj s gaučem a s obrovskou televizí 🙂

V Alishanu na Tchaj-wanu už tolik košů nebylo a hlavně tam český turista trochu úpěl – všechny jejich trasy byly tak kratinké, že jsme za den zvládli dvakrát tolik, co běžný čínský turista, a to jsme na rozdíl od nich vyráželi v deset a ve čtyři byli zpátky. Objevili jsme ale i tak spoustu krásného a u nás nevídaného: tchajwanské chrámy jsou o dost zdobenější a barevnější než chrámy ve Wudangu (nicméně energeticky jsou naopak chudší) a místní červené cypřiše jsou staré i 2 300 let a v obvodu měří i 13 metrů! Chodit pod takovými velikány a stařečky je vskutku něco.

alishan_3

Do Alishanu rovněž vedla 77 km dlouhá železnice, která se šplhala z města Chiayi, ležícího 30 metrů nad mořem, až do výšky 2 200 metrů nad mořem (Alishan). Člověk tak měl unikátní možnost projíždět několika podnebnými pásy. Tchaj-wan však bohužel leží v místě, kde jsou častá jak zemětřesení, tak tajfuny. Velká část tratí byla v roce 2009 zničena sesuvy půdy při jednom z tajfunů, a dodnes není opraveno a fungují pouze malé kousky železnice.

Druhý den našeho pobytu jsme se proto vydali na dobrodružnou výpravu na 2 663 vysokou horu Tashan, po jejímž úbočí dřív vedla železnice, ale velký kus svahu se při tajfunu v roce 2009 utrhl a železnici zničil. Výstup na horu byl konečně trasou pro našince – už ne tak luxusní schody, větší vzdálenost a hodně do kopce. Asi proto jsme na ní turisty nepotkali skoro žádné, jen skupinku tchajwanských seniorů, kteří tam určitě lezli ještě za tmy na východ slunce, osamělou Číňanku, dva Američany – a jak jinak, dva Čechy – jediné dva krajany, co jsme na Tchaj-wanu za celou dobu potkali 🙂 S těmi jsme se shodli, že český turista zvyklý na hodiny výšlapů a dlouhých tras se v Alishanu v tomto ohledu opravdu trochu nudí.

alishan_2

Po sestupu dolů jsme se ještě vydali prozkoumat zblízka sesuv a cestou k sesuté železnici nás fascinovalo, za jak krátkou dobu si příroda poradí s lidskými výtvory a nechá je znovu zmizet ve svém lůně – mrkněte na fotku – pode mnou v houští jezdil před pár lety vlak.

alishan_1

Poslední dva dny před odletem zpět domů nás pak čekal ještě další z tchajwanských národních parků, soutěska Taroko. Dostupné trasy v Taroku jsou podobné délky: 20–120 minut, na delší. Některé jsou navíc uzavřeny, kvůli padajícím kamenům. Na trasy mířící do hor s výškou kolem 3-4 km nad mořem, musíte mít speciální povolení, získané na základě důkazů, že máte s horskými výšlapy zkušenosti, nicméně tady už snadno jde dost o hubu.

taroko

Některé trasy vedou soutěskou, v níž každou chvíli hrozí, že se utrhne kámen, balvan nebo rovnou kus skály a spadne vám na hlavu nebo na auto. Ostatně ihned po příjezdu do Hualien, města poblíž Taroka, nám při ubytovávání majitelka B&B ukazovala čerstvé fotky z dnešního rána, kde zrovna ulomená skála drtila auto.

To, co výlet kaňonem ale nabízí, rozhodně stojí za trochu toho rizika. My jsme toho stihli poměrně hodně i v tom krátkém čase, který jsme měli k dispozici, protože jsme si objednali organizovanou celodenní tour s průvodcem, který nás vzal na hlavní místa a následně cestou zpět ještě i na pobřeží k divokému Pacifiku.

pacifik

Jestli jsem vás trochu inspiroval a chystáte se do čínských hor, připravte se na spousty schodů, občas taky na mlhu a klidně nulovou viditelnost (interně jsme její dva nejčastější stavy nazývali „vidím hovno“ a „vidím úplný hovno“ 😉 , v sezóně na davy a davy čínských turistů, někdy zmatené mapy a navigaci na místě, občas nečekaně krátké trasy a malou volnost pohybu mimo ně (zejména také kvůli neprostupnosti džunglovitého porostu nebo strmých skalisek).

Nicméně celkově můžu říct, že čínské a tchajwanské hory nás uchvátily, zejména Wudang a Taroko, a návštěvu všem jednoznačně doporučuju.

Energie, atmosféra, chrámy, skály, stromy i ty tisíce schodů – po tom všem se vám bude po návratu stýskat, jako se teď stýská nám.

Čína je jiná a čínské hory jsou jiné než naše – a rozhodně stojí za návštěvu. Třeba se tam příště potkáme…

kolaz_hory_1
kolaz_hory_2

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.