Blog

Co je to štěstí?

Štěstí?

V tomto týdnu jsem měl možnost účastnit se jedné konference, jejímž hlavním tématem nebylo ani podnikání, ani peníze, ani IT, ani osobní rozvoj, ale – štěstí. Štěstí je téma, které se mnou jde už nějakou dobu – koneckonců moje první kniha, kterou jsem napsal, se jmenovala právě Návod na štěstí.

Jsem velmi rád, že toto téma se začalo dostávat i do všeobecného povědomí, a to dokonce na té úrovni, že se sejde přes 400 lidí, aby o štěstí veřejně mluvili, inspirovali se příběhy druhých a posouvali tohle téma dokonce i na globální úrovni.

Ale abych pravdu řekl, nebyl jsem si na začátku úplně jistý, co můžu od konference na toto téma čekat. Nějaké všeobecné řeči? Pár mouder, které jsem už četl v mnoha knihách? Nebo nějaké rady, kde najít štěstí? Hnala mě zvědavost zjistit, jak štěstí vnímají jiní lidé.

A musím říci, že jsem byl překvapen, jak odlišné úhly pohledu na téma štěstí se na pódiu sešly. Co přednášející, to jiný příběh. Co přednášející, to jiný způsob uchopení. Co přednášející, to jiná perspektiva štěstí…

Zároveň se ale něco společného přece jenom táhlo jako červená nit všemi příspěvky:

Štěstí není něco, co by mohlo existovat mimo nás. Štěstí není něco, co bychom mohli najít mimo sebe. Štěstí není tam někde venku. Štěstí je vždycky uvnitř. A štěstí není pomíjivé, ale je to trvalý vnitřní stav.

Na těchto premisách se shodla většina přednášejících, i když třeba Karel Janeček mluvil o tom, jak se dá štěstí zapsat jako matematický vzorec, nad kterým většina publika kroutila hlavou.

Zuzana Samara, žena majitele firmy Kofola, se zase ptala na štěstí svých dětí a zjistila, že od určitého věku děti přestávají být trvale šťastné a do života jim začínají přicházet tu menší, tu větší frustrace, během kterých jejich pocit štěstí mizí – „ale naštěstí se, mami, pak zase vrátí!

James Cusumano hovořil o štěstí při budování firem, které pomáhají měnit svět k lepšímu. Jeho žena Inez zase o budování jejich zámeckého hotelu Chateau Mcely, kde se cítí šťastni nejen hosté, ale i zaměstnanci.

Další se shodovali, že štěstí je i to, když jsme smutní, pláčeme nebo máme zlost a vztek. Do konceptu štěstí patří úplně všechny lidské emoce. Trvalá udržitelnost toho, čemu říkáme „pozitivní emoce“, je svým způsobem mýtus – ale i přesto existuje štěstí jako trvalý vnitřní stav…

Korunu všemu nasadil Jan Mühlfeit, který dlouho působil v Microsoftu přímo po boku Billa Gatese. Když jsem byl mladší, říkal, inspiroval jsem se Švejkem, který rozlišoval, z čeho se v životě posrat a na co se v životě vysrat. Teď vyznávám Buddhu, pravil s nezaměnitelným šibalským úsměvem, ten říká, že je možné se vysrat úplně na všechno…

Když pak na závěr při slavnostním křestu nadačního fondu Šťastné Česko, pronesl světoznámý spisovatel Deepak Chopra, jako přání do začátku, větu „Take it easy“, krásně to shrnul.

A tak jsem si znovu položil i já sám otázku. Co to pro mne je štěstí? Co pro mne znamená štěstí dnes, když už vím, co vím, dělám, co dělám, a mám za sebou v životě i hezkou řádku proher stejně jako vítězství?

A musel jsem souhlasit se všemi, kdo stáli na pódiu. Ať je náš životní příběh jakýkoli, všichni v něm toužíme po štěstí a jdeme za štěstím. A jsou období, kdy máme pocit, že štěstí nemáme, ale je to jen pocit, falešný dojem. Štěstí je tu s námi pořád, a abychom ho měli, většinou stačí prostá věc: přestat ho hledat a uvědomit si, že už ho máme…

Zároveň má ale náš pocit štěstí konkrétní a individuální obrysy – i když i zde se mnoho mluvčích shodlo, a já se k nim přidávám – že součástí štěstí je, že respektujeme sami sebe, děláme to, co nás naplňuje a baví, a máme kolem sebe lidi, které milujeme a kteří milují nás.

Štěstí je krásná věc – a už ho všichni máme. Uvnitř sebe. Stačí jen přestat hledat a uvěřit… Štěstí je trvalé, ale zároveň má mnoho a mnoho různých podob.

Z konference jsem odcházel jak jinak než šťastný. Štastný z toho, že se v tomto našem státě řeší i téma štěstí. Štastný z toho, že jsem viděl a slyšel tolik inspirativních lidí. Štastný z toho, že jsem se mohl potkat a mluvit s lidmi, kteří sdílejí i můj názor, že štěstí je pro nás v životě sakra důležité, důležitější než peníze nebo kariéra. Štastný z toho, že i když každý z nás má jiný příběh a jiný úhel pohledu, nakonec se všichni shodneme na tom základním…

Štěstí je krásná věc a čím víc ho cítíme a čím víc ho sdílíme, tím víc ho dáváme i svému okolí… Sdílejte své štěstí s ostatními!

A tak mám na vás na závěr jednu otázku: Co pro vás znamená štěstí? Podělte se o svou odpověď v komentářích a inspirujte ostatní.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.