Doporučuji

Knihy pro inspiraci, poznání a rozšíření znalostí

knihy

Knihy jsou jeden z nejdostupnějších zdrojů informací, inspirace, motivace a samozřejmě i zábavy.

„Kniha je základem poznání, učitelem věků a vládcem království ducha“ – Seneca

Četba knih mě vždy bavila, rád jsem se nořil do příběhů, které probouzely mojí fantazii. Když jsem později objevil oblast nejrůznějších knih řekněme vzdělávacího charakteru, otevřel se přede mnou úžasný nový svět.

Knihy pro osobní rozvoj, životopisy úspěšných lidí nebo knihy, ve kterých, ve svých oborech úspěšní lidé, sdílejí své know-how, jsou úžasný a lehce dostupný zdroj informací pro každého.

Ať už si čtenář z takové naučné knihy odnese nové informace, inspiraci, motivaci, konkrétní návod co jak dělat nebo cokoliv jiného, jedno je jisté, přečtení takové knihy vždy čtenáři rozšíří obzory a v nějakém směru jen posune.

A právě o vybraných knihách, které mě osobně inspirovaly, dodaly motivaci, přiměly k zamyšlení nebo posunuly v různých oblastech kupředu, je tato stránka.

Ať poslouží jejich přečtení i vám.

Cesta pokojného bojovníka (Way of the Peaceful Warrior) – Dan Millman

Cesta_pokojneho_bojovnika-kniha

Autentický a poutavě napsaný příběh bývalého mistra světa v gymnastice o složité cestě k poznání vlastního já. Kniha byla i zfilmována a i když je film (najdete o něm zmínku v sekci „filmy“) mimořádně zdařilý, jak už to tak bývá, kniha je mnohem obsáhlejší. Mnoho inspirace k zamyšlení a uvědomění si vlastních hodnot i toho, co je v životě důležité a co nikoliv.

Nejbohatší muž v Babyloně (Richest Man in Babylon) – George S. Clason

Nejbohatsi_muz_v_babylone-kniha

Na téma bohatství existuje velké množství knih. Tahle patří jednoznačně k těm nejlepším. Nejen, že odhaluje tajemství, jak se k financím dostat, udržet si je a jak peníze vydělávají další peníze, tato kniha je navíc ještě velkou inspirací jak dosáhnout blahobytu prostřednictvím obchodních dovedností a finanční prosperity. To vše zabalené do série prostých, ale fascinujících názorných příběhů.

Myšlením k bohatství (Think and Grow Rich) – Napoleon Hill

Myslenim_k_bohatstvi-kniha

Tato dnes již přes padesát let stará kniha rozhodně není pro každého. Nejen svým zaměřením na tehdejší americké podmínky, ale místy i svou abstraktností může v současném čtenáři vyvolávat až pocity „braku“. Myšlenky, na kterých je tato kniha postavená, postupy a techniky v získávání peněz, které autor prezentuje i popisované strachy, které lidem brání v získávání velkých peněz, to vše je rozhodně nadčasové a osvícenějším čtenářům dá mnohé.

Bohatý táta, chudý táta (Rich Dad Poor Dad) – Robert T. Kiyosaki

Bohaty_tata_chudy_tata-kniha

Životní příběh Roberta Kiyosakiho s jeho dvěma otci (bohatý otec – otec Robertova přítele Mikea, který i když nedokončil ani základní školu, vybudoval ve státě Havaj obchodní impérium, chudý otec – Robertův skutečný otec s velkým akademickým vzděláním, učitel, který prožil život v chudobě) čtenáři zábavnou formou zpřístupňuje principy tvoření bohatství a finanční nezávislosti. Kniha se zaměřuje na rozdíly mezi myšlením bohatých a chudých lidí, na důležitost finanční inteligence a gramotnosti, na pochopení rozdílu mezi aktivy a pasivy a klade důraz na vytváření pasivních příjmů.

Tajemství (The Secret) – Rhonda Byrne

tajemstvi-kniha

Tohle je velmi kontroverzní záležitost. Kniha podle stejnojmenného dokumentárního filmu (najdete v sekci „filmy“) je psaná způsobem, který rozhodně ne všem bude vyhovovat. Spousta omáčky kolem hlavní myšlenky působí místy až demagogicky a dovedu si představit, že mnoho lidí zcela odradí dřív, než naleznou pointu. Právě pointa, tedy hlavní myšlenka onoho tajemství, o kterém to celé je, je důvod proč jí do svého výběru zařazuji. Pro čtenáře, který se dokáže povznést nad omáčku kolem, knihu přečíst a hlavně pochopit podstatu zmiňovaného tajemství, může být kniha velkým přínosem do života.

Cesta pravého muže (The Way of the Superior Man) – David Deida

Cesta_praveho_muze-kniha

Někde jsem četl, že tohle je praktická příručka pro muže, jak žít. Pro ty, kdo příručky k životu potřebují, tohle je rozhodně jedna z nejlepších. Pro ostatní je to překvapivě trefná sonda do života mužů v oblastech kariéry, rodiny, žen, lásky a intimity i samotného duchovního rozvoje. Rozdíly i vzájemná interakce mužské a ženské energie i srozumitelná možnost pochopení principů mužského já, to vše činí z této knihy zajímavý zdroj informací nejen pro muže, ale i pro jejich partnerky.

Čtyři dohody (The Four Agreements) – Don Miguel Ruiz

Ctyri_dohody-kniha

Ve čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz toltéckou moudrost k dosažení spokojeného života. Čtyři dohody nabízí základní kodex chování, který dokáže zlepšit každodenní úroveň prožívání šťastného života. Někteří v této knize neobjeví nic nového, pro jiné to může být zdroj prvních uvědomění k pozitivním změnám v životě.

Hovory s bohem (Conversations with God) – Neale Donald Walsch

Hovory_s_bohem-kniha

Ač to tak podle názvu nevypadá, tato kniha nemá nic společného s žádnou formou náboženství. Co kdybyste ale měli možnost si promluvit s bohem (ať už si ho představujete jakkoliv, ať v něj věříte nebo ne) a položit mu jakékoliv otázky? Přesně o takovém rozhovoru je tahle kniha. Dialog plný zajímavých a inspirativních myšlenek, různých úhlů pohledu na různé lidské problémy a překvapivě i humoru a zábavy. Kniha byla i zfilmována (najdete v sekci „filmy“).

Alchymista (O Alquimista) – Paolo Coelho

Alchymista-kniha

Takřka pohádkový příběh o cestě španělského pastýře za pokladem. Na cestě plné zkoušek a zajímavých setkání se čtenáři postupně odhaluje celá řada hlubokých myšlenek a moudrosti jak že to vlastně s tím pokladem doopravdy je. Jednoduchý, ale velice poutavě a čtivě napsaný příběh ukrývá pro některé čtenáře i mnoho poznání „mezi řádky“.

Jak získávat přátele a působit na lidi (How to win Friends and influence People) – Dale Carnegie

Jak_ziskavat_pratele_a_pusobit_na_lidi-kniha

Už samotný název mluví sám za sebe. Pro někoho možná lehce kontroverzní kniha napsaná „příliš americky“ a svádějící k dojmu manipulace s lidmi. Pravdou ovšem je, že rady v této knize obsažené, přefiltrované trochou selského rozumu, jsou naprosto trefné vyjádření podstaty, jak fungují mezilidské vztahy a oblíbenost v praxi. Navíc psané zábavnou a nenásilnou formou v konkrétních příkladech.

7 návyků skutečně efektivních lidí (7 Habits of Highly Effective People) – Stephen R. Covey

7_navyku_skutecne_efektivnich_lidi-kniha

Charakteristika sedmi návyků, které je třeba si osvojit, abychom jednali co možná nejefektivněji, a které jsou také základem pro vytvoření harmonické, cílevědomé a celistvé osobnosti. Jedna z nejvlivnějších knih od experta na vedení lidí a renomovaného autora motivační literatury. Kniha ovšem není klasickým návodem typu „dosáhněte za pár dní zázraků“, nýbrž hlubším a čtivě popsaným vhledem na vlivy vnitřních změn osobnosti na její okolí.

Největší obchodník na světě (The Greatest Salesman In The World) – Og Mandino

Nejvetsi_obchodnik_na_svete-kniha

Kniha o umění prodávat napsaná netradiční formou je velice čtivá, poučná, motivační a zábavná zároveň. Autor totiž dokázal vepsat zásady, jak se stát velkým a úspěšným obchodníkem, do poutavého úžasného příběhu plného motivace a smysluplných rad.

 

Videa pro inspiraci a motivaci

videa

Internet je plný nejrůznějších inspirativních a motivačních videí. Kombinace zvuku a obrazu je pro lidský mozek mimořádně silný způsob komunikace.

Když je navíc ještě obsah kvalitní a zajímavý, pozitivní efekt je předem zaručen.

Příjemné sledování.

(Pokud se Vám níže nezobrazuje videopanel, znovunačtěte stránku v prohlížeči stiskem F5).

 

Zajímavé filmy

filmy

Filmy nejsou vždy jen o pasivní „popcornové“ zábavě s vypnutým mozkem. Je mnoho různých filmů v mnoha žánrech, dobré i špatné. Ve spoustě filmů lze také nalézt inspiraci nejen k osobnímu rozvoji, mnoho zajímavých námětů k zamyšlení i nečekaných souvislostí.

„Film je dobrý tehdy, stojí-li za vstupenky, večeři a poplatek za hlídání dětí“ – Alfred Hitchcock

Zjistil jsem, že s odstupem času jak postupuji dál na své cestě poznání, i ve filmech které jsem už kdysi viděl, stále nacházím mezi řádky zcela nové souvislosti. Všímám si více pasáží, které jsem třeba dříve přešel bez povšimnutí, napadají mě nové myšlenky a nacházím novou inspiraci. I to je pro mě důkaz, jak moc se mění vnímání stejných věcí kolem nás, v závislosti na změnách vlastního myšlení.

Na této stránce najdete stručné informace o vybraných filmech, které mi více utkvěly v paměti, považuji je za inspirativní, mají zajímavý příběh, myšlenku nebo mi jednoduše daly nějaký podnět k zamyšlení.

Třeba v nich najdete něco podnětného i vy.

Země (Earth)

earth_m

Tenhle dokumentární film se těžko popisuje slovy. Jednoduše řečeno, jde o nádherné obrazy přírody této planety s podmanivou hudbou na pozadí. Podívejte se rovnou na trailer a přepněte si ho do HD, tohle se prostě nedá slovy popsat, to se musí vidět. Film popisuje běžný koloběh života několika živočišných druhů v různých koutech této planety. Sledujte osudy rodiny ledních medvědů, slonů nebo velryb při jejich každodenních starostech, tolik odlišných od těch našich.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Proměna (The Shift)

the_shift_m

Tenhle film patří žánrově od kategorie hraných dokumentů ze světa osobního a duchovního růstu. Spojuje se v něm několik dějových linek osudů různých aktérů, kteří řeší své životní problémy. Ať už jde o peníze, kariéru, touhu po slávě, lásku k luxusu, rodinné trable, hledání partnera, a další, všechny spojuje vnitřní touha po změně. Každý se po svém učí naslouchat svému vnitřnímu já, které jediné ví přesně, co je vždy ta nejlepší volba. Spojujícím článkem děje tohoto filmu je také skutečná osoba Wayne W. Dyera, světoznámého autora mnoha knih v oblasti osobního a duchovního růstu. Tento film není pro každého, ať už svým „televizním“ zpracováním nebo i duchovním obsahem, řada lidí ho nejspíš snadno zatratí. Pro ty, které ale osloví, je v něm ukryto mnoho hlubokých myšlenek.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Propast (The Abyss)

abyss_m

Podmořská akce a dobrodružství, sci-fi, napětí, tajemno i romantika, to vše se vešlo do tohoto gradujícího příběhu, začínajícího zdánlivě náhodnou nehodou americké atomové ponorky nedaleko Kuby, v období označovaném jako Studená válka. Příběh posádky podmořské stanice, kteří nedobrovolně pomáhají armádě při zajištění vraku ponorky a jsou náhle na mořském dně uvězněni hurikánem. Do toho všeho ještě zjišťují, že v hluboké propasti hned vedle se cosi ukrývá. Stojí záchrana tajemných bytostí za obětování vlastního života?

imdb

csfd

filmova_ukazka

Kontakt (Contact)

contact_m

Hlavní hrdinka filmu, Ellie Arroway, zasvětila celý život poslouchání radiových signálů z vesmíru. Ve snaze zachytit cokoliv signalizující život na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita a získala tak přístup k soustavám největších teleskopů na světě. Jednoho dne skutečně zachytí signál ze vzdáleného kouta vesmíru… Nastává boj s politickou i vojenskou byrokracií, boj o právo být prvním člověkem, který se s neznámou civilizací zkontaktuje a do děje promluví i její vlastní minulost a osobní vazby. Tento film je klasickou sci-fi, vědecko-fantastický děj s puncem tajemna, potenciálem k zamyšlení i prostorem pro divákovu fantazii.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Fontána (The Fountain)

fountain_m

Úchvatná audiovizuální podívaná se skvělým hudebním doprovodem. Tři příběhy ve třech různých časových obdobích. V 16. století se vydává španělský dobyvatel Tomas najít v jihoamerických džunglích pro svou královnu legendární Fontánu mládí – artefakt umožňující věčný život. V současnosti se vědec Tommy snaží nalézt lék na rakovinu pro svou umírající milovanou ženu Isabel. A nakonec Tom, poutník vesmírem v 26. století se snaží přijít na kloub tajemstvím, která ho sužovala po tisíciletí. Tři postavy, tři rozličné inkarnace, tři různé příběhy, vše spojuje hledání tajemství života a smrti, lásky i znovuzrození. Ve své podstatě velmi jednoduchá dějová linka, při hlubším ponoření ovšem skýtá celou řadu možností k hlubokému zamyšlení i uvědomění.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Miluj svůj život (You Can Heal Your Life)

you_can_heal_your_life_m

Film natočený na základě stejnojmenné knihy duchovní učitelky, lektorky a autorky řady knih, Louise L. Hay. V tomto dokumentárním inspirativním filmu je popisován osobní příběh Louise L. Hay a její cesta ke zjištěním, která už řadu let předává tisícům dalších lidí na celém světě. Jak způsob myšlení ovlivňuje potenciál tvořivé síly duchovního růstu a sebeléčení. Vydáte-li pozitivní energii při práci se svou myslí, můžete uzdravit své tělo. Tím, jak limitujeme své myšlení a názory, vytváříme ve své mysli zárodky a příčiny nemocí. Myšlenky a slova, která vyslovíme, tvoří náš život.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Všemocný (Limitless)

Limitless_m

Eddie je spisovatel, jehož život je v troskách. Když mu přítel z dětství nabídne tajnou drogu NZT, která mu umožní využívat 100% mozku, neváhá a naplno jí propadne. Kdo by nechtěl umět využít okamžitě vše, co kdy v životě viděl, slyšel nebo četl a ještě to efektivně zužitkovat? Během chvíle se tak dostane mezi finanční elitu a přiláká pozornost finančního magnáta, který v něm vidí potenciál miliardových zisků. Jak už to ale u zázračných věcí bývá, vedlejší účinky na sebe nenechají dlouho čekat a začíná jít doslova o život. Je Eddie opravdu všemocný nebo jej nájemní vrazi dostihnou dříve?

imdb

csfd

filmova_ukazka

Pokojný bojovník (Peaceful Warrior)

Peaceful Warrior_m

Adaptace autobiografické knihy Dana Millmana Cesta pokojného bojovníka (viz. sekce „knihy“). Hlavní hrdina, Dan, je talentovaný sportovec, který má v podstatě vše, sportovní úspěchy, holky, divoké párty, motorky. Sní o olympiádě, ale těžké zranění vše změní. Po setkání se zvláštním cizincem si začne uvědomovat, že se má ještě hodně co učit, zejména sám o sobě. Při hledání své cesty musí překonat řadu překážek a mnoho věcí v životě opustit nebo změnit. Aby se stal opravdu pokojným bojovníkem, musí se postavit svým vlastním vnitřním konfliktům.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

the_shawshank_redemption_m

Film natočený podle novely Stephena Kinga je strhujícím příběhem o přátelství, naději a moudrosti v kulisách nelidského prostředí vězení. Nový vězeň Andy, odsouzený za vraždu se spřátelí s doživotně odsouzeným Redem a společně se snaží přežít v krutém vězeňském světě. Odmítají rezignovat a dodávají naději sobě i spoluvězňům. Strach dělá z lidí vězně, naděje jim dává křídla.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Zelená míle (The Green Mile)

the_green_mile_m

Podle předlohy Stephena Kinga natočený příběh Paula, dozorce ve vězení pro těžké zločince čekající zde na trest smrti. Film nechává nahlédnout do hlubin jednotlivých postav, ať už dozorců nebo odsouzených. Postupně rozplétané osudy obrovitého černocha Johna, obviněného z vraždy dvou dětí a oplývajícího tajemnými schopnostmi, psychopata zvaného Divoký Bill, věřícího Arlena, Eduarda s jeho myší, sadistického dozorce Percyho a dalších postav, to vše skládá střípky skládačky nutící k zamyšlení nad faktem, že zdaleka ne vše je takové, jaké se zdá na první pohled. Zelená míle je označení pro na zeleno natřenou chodbu, na jejímž konci čeká smrt. Je v takovém prostředí prostor pro zázraky?

imdb

csfd

filmova_ukazka

Tajemství (The Secret)

the_secret_m

Dokumentární film Australanky Rhondy Byrne je založen na osobních výpovědích a zkušenostech filozofů, psychologů a koučů osobního rozvoje a pozitivního myšlení. Teorie založená na Zákoně přitažlivosti, podle kterého je možné si do svého života doslova přitáhnout cokoliv, bohatství, zdraví, štěstí, má mnoho příznivců i odpůrců. Dokonce i někteří vědci dnes uznávají, že vše začíná pouhou myšlenkou. Správné pochopení a využití fungování Zákona přitažlivosti v praxi, může lidem doslova změnit život.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Paralelní světy (Upside Down)

upside_down_m

Vizuálně velmi vydařená záležitost o světě, kde gravitační zákony fungují zcela jinak. V podstatě romantická pohádka o světě bohatých a chudých, o lásce bez hranic a to vše v originálních kulisách. Originální nápady střídají klasická klišé, a pokud člověk přestane řešit, co všechno je „vědecky“ špatně a místo toho se nechá vtáhnout do místy hodně sladké love story, může si film jako celek parádně užít a ještě se inspirovat. Adam a Eva ze světů obrácených k sobě vzhůru nohama, originální prostředí, skvělé vizuální zpracování, romantika, dějové zvraty, humor – každý si něco může najít.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Pouť (The Way)

the_way_m

Příběh o jedné velké cestě. Zajímavě vyprávěné putování, různorodé postavy, příjemná hudba, krásná příroda a zejména velká hloubka a inspirace na pozadí děje. Americký doktor Tom přijíždí do malého francouzského městečka převzít ostatky svého syna, který zemřel v bouři během své cesty do Santiago de Compostela, poutě zvané jako Cesta svatého Jakuba. Tom se rozhodne na počest svého syna za něho tuto pouť dokončit alespoň s jeho ostatky v batohu. Na cestě potkává poutníky z celého světa, zažívá mnohé a postupně zjišťuje, že tato cesta je pro něho osobně velkou výzvou, která velmi ovlivní jeho dosavadní způsob života.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Vyměřený čas (In Time)

in_time_m

Představte si svět, ve kterém existuje jediná měna, čas. Ve věku 25let sice přestáváte stárnout, ale zbývá vám pouze rok života. Pokud nevyděláte, neukradnete nebo nezdědíte nějaký čas navíc. Bohatí mají celá staletí či tisíciletí života, chudí naopak žijí ze dne na den. Jedním z chudých je i Will, který má na svých životních hodinkách vždy sotva pár hodin. Každý den si tvrdou prací v továrně vydělá další den života. Když jednoho dne zachrání před okradením místním gangem boháče Henryho, dostane od něj za odměnu celé století. Henry tímto darem dobrovolně ukončí svůj předlouhý život, ale Will je přesto obviněn z jeho vraždy. A začíná honička se strážci času. Utéct do nejluxusnější oblasti a vzít si za rukojmí Sylvii, dceru mimořádně bohatého magnáta, možná nebyl ten nejlepší nápad…

imdb

csfd

filmova_ukazka

Atlas mraků (Cloud Atlas)

cloud_atlas_m

Málokdy vystihuje oficiální text distributora obsah filmu tak výstižně jako tento. „Filmová adaptace románu Davida Mitchella vypráví šest žánrově odlišných příběhů, které se odehrávají v různých časech a na různých místech od začátku 19. století až po postapokalytickou budoucnost. Film zobrazuje myšlenku kontinuální propojenosti našeho bytí a především našich činů napříč časem a prostorem, kde všechno má svoji příčinu i následek, smysl, kde se vrahova duše promění ve velkého hrdinu a kde jediný laskavý skutek v přítomnosti vyvolá revoluci v daleké budoucnosti.“ I přes dlouhou stopáž je velmi těžké všechen děj a nuance propojení jednotlivých příběhů zaznamenat při prvním zhlédnutí. Jeho hloubka, možné výklady a variace i technické zpracování doslova nutí k opakování filmového zážitku několikrát.

imdb

csfd

filmova_ukazka

Hovory s bohem (Conversations with God)

conversations_with_god_m

Film je adaptací stejnojmenné knihy (viz. sekce „knihy“) a vypráví skutečný příběh Neala Donalda Walsche, který inspiroval a změnil životy milionů lidí po celém světě. Když si při dopravní nehodě náhle zraní krk a vzápětí přijde o práci, velmi rychle se z normálně žijícího člověka stává bezdomovec, jehož jedinou starostí je nějak se dožít dalšího dne. Sledujeme jeho vnitřní emocionální souboj s každodenní realitou při snaze získat něco k jídlu, získat přátele a znovu nalézt svůj smysl života. Ve chvíli, kdy se zdá, že už jde vše správným směrem, situace se ještě více zhorší. Neale se plný hněvu s hořkostí obrátí v duchu na Boha a hledá odpovědi u něj. K jeho velkému překvapení odpovědi začnou přicházet a rozvíjí se tak nevšední dialog plný hlubokých myšlenek.

imdb

csfd

filmova_ukazka