Blog

Jak je důležitá neproduktivita a nevýkon

puzzled

Lidé jsou různí. Někteří jsou v Dynamice bohatství Lordi (jako třeba já) a jiní jsou Tvůrci (jako třeba moje žena Sofie). Když tyto odlišné profily spolu spolupracují, je to někdy složité a někdy úsměvné.

Sofie tvrdí, že efektivita a produktivita v podání Lordů vypadá tak, že si Lord v neděli večer vyrobí seznam úkolů na celý týden, nad který si v osm ráno v pondělí sedne a ještě to samé pondělí odpoledne nemá co dělat.

Když tentýž seznam dostane Tvůrce, ještě ve čtvrtek má co dělat, a stejně aspoň tři úkoly nestihne dokončit vůbec.

Zkuste ale předložit Lordovi prázdný papír a řekněte mu, ať vytvoří z ničeho sám celý nový projekt. V tu chvíli je Lord ztracen a má tendenci se ztrácet i osobně od pracovního stolu. Tvůrce je v takovém případě naopak zcela ve svém živlu. Během deseti minut počmárá textem tři A4 a nápady chrlí ještě na obědě, pořád nové a jiné.

Jasné je, že pokud lidé o svých různých přístupech k řešení úkolů nevědí, můžou mezi nimi vznikat spory. Jeden se někdy zdá příliš pomalý, druhý zase příliš rychlý – a pak zase obráceně. Jeden se leckdy druhému zdá neefektivní a neproduktivní.

A tady je opravdu důležité, abychom si všichni uvědomovali, že každý z nás má jiné talenty a je rychlý a efektivní a produktivní na něco jiného – a že rozhodně nemáme všichni dělat všechno, ale všichni máme dělat primárně to, co nám jde nejlíp, a s druhými se elegantně doplňovat.

Produktivita a efektivita ale není jen o množství splněných úkolů, odškrtaných na to-do listu.

Produktivita a akčnost má i svou vysoce neproduktivní a pasivní stránku, kterou je odpočinek, vědomé lelkování nebo vědomá relaxace či vědomé nicnedělání. Jako není jin bez jangu, tak není výkon bez ne-výkonu, i když míváme často pocit, že by tomu tak mělo být.

Tenhle princip si uvědomuju každý den a každý den se snažím vědomě zařazovat tyto neproduktivní časy do svého časového plánu. Díky těmto chvílím (které můžou být někdy i hodně dlouhé), relaxuje jak moje tělo, tak můj mozek, abych pak mohl zvládnout mnohem víc věcí mnohem rychleji – a ještě si to užíval.

Vzpomeňte si na to sami: jste unavení, ale ještě vás čekají dva nebo tři důležité úkoly, než si budete moci jít lehnout. Sedíte nad nimi do dvou do rána, jste unavení a stejně to není ono. Šéfovi nebo kolegům se to nelíbí a musíte to stejně předělat. Když si ale dopřejete brzký odchod do postele a ráno vstanete o hodinku dřív, vaše osvěžená mysl vám dodá řešení mnohem rychleji a v mnohem vyšší kvalitě.

Je to prosté. Jak ráda připomíná moje žena Sofie, celý svět funguje v mnoha různých cyklech – a je dobré respektovat ve svých životech jak čas produktivity, tak čas nicnedělání.

Produktivita jako taková má totiž i své zákonitosti, kterých když se budete držet, zjistíte, že se vaše produktivita ještě výrazně zvýší a přitom budete stále odpočinutí a v pohodě.

Pokud vás tyto zákonitosti zajímají a chcete se dozvědět skutečně do hloubky, jak získat efektivní výsledky pro svůj život v souladu sami se sebou, zamiřte sem.

Dozvíte se, jaké jsou fáze produktivity, kterými přirozeně prochází každý člověk. Naučíte se, jak zjistit, kde se právě nacházíte a díky tomu vytěžíte z každé fáze maximum, vyvarujete se nezdarům a frustraci a doslova nakopnete svůj produktivní život.

Dozvíte se také nejčastější chyby, díky kterým se obíráme o energii, čas a tvořivou sílu. Zjistíte, čeho se vyvarovat a na co se naopak zaměřit i co hrozí, když neprožíváme všechny fáze produktivity naplno.

Otestujte se, jak na tom s produktivitou jste doopravdy.

Tak co, chcete vědět, jak být produktivní a zároveň žít naplněný život? Tak přesně o tom bude tohle živé vysílání 14. 10. večer. Dozvíte se například 5 zákonů produktivity, které vám umožní dosáhnout 3x více za polovinu času nebo tajemství Energické trojice™ a techniku Časované bomby™ pro bleskové dosažení výsledků. Přijďte včas!

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.