Blog

Magický Chrám pěti draků

Wu Long Gong

Při svém letošním pobytu v Číně jsem měl možnost strávit týden životem v odlehlém chrámu vysoko ve Wudangských horách. V prvním chrámu v těchto horách postaveném, před více než 1400 lety.

Částečně jsou to dnes již jen ruiny, ale pomalu probíhá jeho obnova a rekonstrukce.

Podle legendy, kdysi dávno když bylo v Číně velké sucho, císař vyslal na tuto horu skupinu kněží s úkolem modlit se za déšť. Jak už to tak v legendách bývá, déšť skutečně přišel. Na počest této události nechal pak císař na místě úspěšných modliteb vybudovat velký chrám, který pojmenovali Chrám pěti draků (Wu Long Gong).

Postupem času přibylo v horách ještě mnoho dalších větších či menších chrámů, které jsou dnes v popředí zájmu.

Chrám pěti draků možná díky své odlehlosti a obtížné dostupnosti za léta zchátral a změnil se v ruiny. Ani jeho stáří, ani jeho i přes probíhající opravy stále velká zchátralost celého areálu, ale neubralo tomuto místu na jeho magické síle.

Strávit v tomto prostředí týden v kuse, byla velice zajímavá a zároveň poučná zkušenost. Historie mnoha staletí doslova dýchá z každého kamene a energie, kterou toto místo vyzařuje je jedna z nejsilnějších, jakou jsem kdy v životě potkal.

Je to místo mnoha kontrastů.

Na jedné straně krásná nová budova hlavního chrámu plná zdobených zlacených řezeb a hned o pár metrů dál zbořené zdi a ruiny zarostlé džunglí.
Sledovat malou skupinu kněží, kteří zde žijí, několik dní při jejich každodenních povinnostech, při péči o chrám i návštěvníky, každodenním výborném vaření z čerstvé zeleniny z vlastní zahrádky a mnoha dalších činnostech bylo zajímavé a zvláštní zároveň.

Chvílemi jako by se tu čas zastavil, jako by ani vnější svět kolem se vším tím hlukem, shonem a davy lidí neexistoval.

I když už dnes není Chrám pěti draků tak nepřístupný jako v minulosti, množství turistů je ve srovnání s jinými velkými chrámy ve Wudangských horách minimální. Úroveň klidu je i přes probíhající stavební práce mimořádná.

Různých zákoutí skrytých běžnému kroku návštěvníků a tudíž vhodných k rozjímání a načerpání silné energie tohoto magického místa je dostatek pro každého, kdo má zájem.

V okolí chrámu je rozprostřeno několik malých jeskyní. Speciálně jedna z nich, navštívená po setmění, nabízela nevšední atmosféru. Magie místa, kde za zády máte skálu, před sebou údolí obklopené horami a zároveň vidíte skrz koruny stromů noční oblohu plnou hvězd, je zkrátka slovy nepopsatelná.

Týden strávený na tomto prastarém místě byl pro mě v jistém smyslu zkouškou mého vnitřního já a velkých změn, kterých jsem u sebe a ve svém životě v posledních letech dosáhl.

Když jsem se jednoho večera vydal sám na meditaci na odlehlejší místo v lese, kde jsem seděl potmě na malém kamenném plácku nad hlubokým údolím, všude kolem hory a les a nad hlavou hvězdy, ani jsem sám nevěděl, proč to dělám a netušil jsem, co vše tam získám. Byl to svým způsobem test. Postavit se sám sobě a zároveň za sebe pod zkoumavým pohledem prastarých mistrů, kteří nad tímto místem bdí celé věky. Vše do sebe zapadlo a já brzo zjistil, že tam rozhodně nejsem náhodou. Když potom obvyklé poklidné zvuky noční divočiny prořízl v okolní temnotě řev opic, objevil se na chvilku i záblesk strachu. Pocit, který jej ale rychle vystřídal, mi dal jasný signál, že jsem zkouškou prošel a už nikdy se nevrátím do starých kolejí minulosti. Vítěz už zkrátka navždy zůstává vítězem.

Zároveň byl pobyt v tomto chrámu i zdrojem inspirace a dalšího poznání. Cvičení Qi Gong, Tai Ji a Kung Fu v těchto kulisách mělo rozhodně jinou hloubku než kdekoliv jinde a výrazně mě to posunulo dopředu.

Jsem si jistý, že jsem odtud odešel v mnoha směrech silnější a rozhodně jiný než když jsem přicházel.

Vím, že tahle několikadenní návštěva Chrámu pěti draků se mi vryla do vzpomínek navždy.

Stejně tak vím, že jsem tam nebyl naposledy…

Jeden komentář “Magický Chrám pěti draků

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.