Blog

Magický Chrám pěti draků

Wu Long Gong

Při svém letošním pobytu v Číně jsem měl možnost strávit týden životem v odlehlém chrámu vysoko ve Wudangských horách. V prvním chrámu v těchto horách postaveném, před více než 1400 lety.

Částečně jsou to dnes již jen ruiny, ale pomalu probíhá jeho obnova a rekonstrukce.

Podle legendy, kdysi dávno když bylo v Číně velké sucho, císař vyslal na tuto horu skupinu kněží s úkolem modlit se za déšť. Jak už to tak v legendách bývá, déšť skutečně přišel. Na počest této události nechal pak císař na místě úspěšných modliteb vybudovat velký chrám, který pojmenovali Chrám pěti draků (Wu Long Gong).

Postupem času přibylo v horách ještě mnoho dalších větších či menších chrámů, které jsou dnes v popředí zájmu.

Chrám pěti draků možná díky své odlehlosti a obtížné dostupnosti za léta zchátral a změnil se v ruiny. Ani jeho stáří, ani jeho i přes probíhající opravy stále velká zchátralost celého areálu, ale neubralo tomuto místu na jeho magické síle.

Strávit v tomto prostředí týden v kuse, byla velice zajímavá a zároveň poučná zkušenost. Historie mnoha staletí doslova dýchá z každého kamene a energie, kterou toto místo vyzařuje je jedna z nejsilnějších, jakou jsem kdy v životě potkal.

Je to místo mnoha kontrastů.

Na jedné straně krásná nová budova hlavního chrámu plná zdobených zlacených řezeb a hned o pár metrů dál zbořené zdi a ruiny zarostlé džunglí.
Sledovat malou skupinu kněží, kteří zde žijí, několik dní při jejich každodenních povinnostech, při péči o chrám i návštěvníky, každodenním výborném vaření z čerstvé zeleniny z vlastní zahrádky a mnoha dalších činnostech bylo zajímavé a zvláštní zároveň.

Chvílemi jako by se tu čas zastavil, jako by ani vnější svět kolem se vším tím hlukem, shonem a davy lidí neexistoval.

I když už dnes není Chrám pěti draků tak nepřístupný jako v minulosti, množství turistů je ve srovnání s jinými velkými chrámy ve Wudangských horách minimální. Úroveň klidu je i přes probíhající stavební práce mimořádná.

Různých zákoutí skrytých běžnému kroku návštěvníků a tudíž vhodných k rozjímání a načerpání silné energie tohoto magického místa je dostatek pro každého, kdo má zájem.

V okolí chrámu je rozprostřeno několik malých jeskyní. Speciálně jedna z nich, navštívená po setmění, nabízela nevšední atmosféru. Magie místa, kde za zády máte skálu, před sebou údolí obklopené horami a zároveň vidíte skrz koruny stromů noční oblohu plnou hvězd, je zkrátka slovy nepopsatelná.

Týden strávený na tomto prastarém místě byl pro mě v jistém smyslu zkouškou mého vnitřního já a velkých změn, kterých jsem u sebe a ve svém životě v posledních letech dosáhl.

Když jsem se jednoho večera vydal sám na meditaci na odlehlejší místo v lese, kde jsem seděl potmě na malém kamenném plácku nad hlubokým údolím, všude kolem hory a les a nad hlavou hvězdy, ani jsem sám nevěděl, proč to dělám a netušil jsem, co vše tam získám. Byl to svým způsobem test. Postavit se sám sobě a zároveň za sebe pod zkoumavým pohledem prastarých mistrů, kteří nad tímto místem bdí celé věky. Vše do sebe zapadlo a já brzo zjistil, že tam rozhodně nejsem náhodou. Když potom obvyklé poklidné zvuky noční divočiny prořízl v okolní temnotě řev opic, objevil se na chvilku i záblesk strachu. Pocit, který jej ale rychle vystřídal, mi dal jasný signál, že jsem zkouškou prošel a už nikdy se nevrátím do starých kolejí minulosti. Vítěz už zkrátka navždy zůstává vítězem.

Zároveň byl pobyt v tomto chrámu i zdrojem inspirace a dalšího poznání. Cvičení Qi Gong, Tai Ji a Kung Fu v těchto kulisách mělo rozhodně jinou hloubku než kdekoliv jinde a výrazně mě to posunulo dopředu.

Jsem si jistý, že jsem odtud odešel v mnoha směrech silnější a rozhodně jiný než když jsem přicházel.

Vím, že tahle několikadenní návštěva Chrámu pěti draků se mi vryla do vzpomínek navždy.

Stejně tak vím, že jsem tam nebyl naposledy…

1 komentářů “Magický Chrám pěti draků

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.