Mentorink

Co je to mentorink

mentoring

Mentorink je stručně řečeno předávání zkušeností, podpora a vedení ostatních.

Mentorink je proces během kterého získává mentorovaný, obvykle formou osobních rozhovorů a názorných příkladů, znalosti a zkušenosti od svého mentora.

Mentorink je neformální vztah mezi mentorem a jeho mentee (student mentora), který se vyznačuje podporou a povzbuzením k dosažení daných cílů.

 

Kdo je to mentor

mentoring2

Mentor je obvykle člověk s praxí a zkušenostmi v dané oblasti, ať už jde o některou oblast života, podnikání nebo třeba konkrétní pracovní pozici. Mentor naslouchá, inspiruje a formou vedení a rozvíjení mentorovaných jim své zkušenosti předává. Učí své svěřence názorně svým příkladem, na základě své životní zkušenosti, poskytuje podporu a dodává povzbuzení.

Mentor ve svého svěřence věří i tehdy, kdy on sám má pochybnosti a dodává mu odvahu jakékoliv překážky překonávat.

Mentor zároveň sám své zkušenosti dále rozvíjí, protože samotný proces učení a zpětná vazba od studentů mu dodávají nové podněty a úhly pohledu na dané téma. Využívá také často sám mentorinku od ještě zkušenějších.

Dobrý mentor má zájem na tom, aby na něm jeho svěřenec nebyl závislý, naopak mu pomáhá k osamostatnění a schopnosti stát na vlastních nohách.

 

K čemu je mentor dobrý

  • Nechat se vést mentorem je nejrychlejší způsob jak se dostat ke znalostem a moudrosti zkušenějších.
  • S mentorem po boku rostete osobnostně výrazně rychleji a snáz.
  • Mentor se s Vámi podělí o své zkušenosti a znalosti, ale stále máte plnou svobodu se rozhodnout, jak se získaným naložíte. Do ničeho Vás netlačí ani nekritizuje.
  • Mentor může být Vaším přítelem, ale nemusí. Na rozdíl od přátel, které zajímá spíše Vaše minulost a slabiny, se mentor zaměřuje na Vaší budoucnost, na Váš růst.
  • Mentor už úspěšně zvládl to, co Vy ještě máte před sebou, může Vám tak ušetřit zbytečné hledání metodou pokus omyl.