NLP
Co je to NLP
NLP je zkratka pro neuro-lingvistické programování. Jedná se o soubor metod a technik pro práci s jazykem mozku k dosažení požadovaných výsledků. NLP je o tom jak efektivně pracovat se slovy i myslí ke zvýšení kvality života. Pomocí NLP lze dosahovat velmi rychlé změny.
Neuro – označuje smysly, kterými vnímáme
Lingvistické – označuje jazyk, který používáme pro komunikaci (vnitřní i vnější)
Programování – označuje opakující se vzorce myšlení a cítění na vědomé i nevědomé úrovni
Stručná historie NLP
NLP vzniklo na počátku sedmdesátých let v USA, na univerzitě v Santa Cruz v Kalifornii. U jeho zrodu stáli jazykovědec John Grinder a matematik a psychoterapeut Richard Bandler.
Grinder a Bandler zjistili, že výjimeční a úspěšní lidé používají při své práci podobné vzorce myšlení a chování. Na základě výzkumu a studia práce tří významných terapeutů: Fritze Perlse, psychoterapeuta a zakladatele školy terapie Gestalt, Virginie Satir, vynikající rodinné terapeutky a Miltona Ericksona, světoznámého hypnoterapeuta, vytvořili Grinder a Bandler za přispění Gregory Batesona, britského antropologa a autora publikací o komunikaci a teorii systémů, biologii, kybernetice, antropologii a psychoterapii, originální elegantní model vzdělávání, který nazvali Neurolingvistické programování.
Původní práce Grindera a Bandlera byla v průběhu času v mnohém doplněná a rozšířená mnoha následovníky. NLP se stává stále populárnější metodou pro kreativní rozvoj na celém světě.
Během let se NLP rozšířilo prakticky do všech oblastí lidské činnosti a je využíváno miliony lidí po celém světě.
Některé principy a předpoklady NLP
Nemůžeš nekomunikovat – všichni neustále komunikujeme verbálně i neverbálně. Náš postoj, gesta, mimika, oblečení a mnoho dalšího je způsobem komunikace. Dokonce, i když mlčíme, nic neděláme nebo vůbec nejsme přítomni, to vše je forma komunikace.
Lidé už mají všechny zdroje, které potřebují – uvnitř všichni známe řešení na své problémy. Všechny zdroje potřebné k dosažení požadovaných změn už v sobě máme nebo je můžeme sami vytvořit.
Každé chování má pozitivní záměr – v daném okamžiku dělá každý se zdroji, které má k dispozici, ty nejlepší volby, jakých je aktuálně schopen.
Neexistují chyby, pouze ponaučení – vše, co se nepodaří, je zdrojem ponaučení. Vše, co je obvykle označováno za chybu nebo prohru je zdrojem dalších zkušeností.
Když něco nefunguje, udělej něco jiného – lidé mají tendenci opakovat dokola stejné chování i když jim nepřináší pozitivní výsledek. Chcete-li dostat jiný výsledek než dosud, je třeba také udělat něco jiného než dosud.
Cokoliv, co už někdo dokázal, můžeš dokázat také – pokud už vytoužený výsledek někdo dosáhl, každý může dosáhnout totéž. Každý se může naučit to samé, co někdo před ním, i udělat to samé k dosažení stejného výsledku.
Čin je lepší než nečinnost – každá sebelepší myšlenka je přivedena k životu až provedením nějaké akce. Nečinnost nás nikam neposouvá, k výsledku se přiblížíme jedině konáním činů. Jakákoliv akce, i když v dané chvíli třeba s negativním výsledkem, je stále posunem.
Význam komunikace je reakce, kterou obdržíme – když člověk komunikuje, vždy očekává nějakou reakci. Ta může být i rozdílná než očekávání. Komunikovat ale znamená mít šanci docílit požadovaného výsledku.
Na co můžete techniky NLP využít
- Zbavení strachu nebo fobie
- Zvýšení sebedůvěry
- Ovládání emočních stavů
- Vytváření lepších vztahů s okolím
- Změnu nechtěných návyků
- Dosažení dříve nemyslitelných cílů
- Zlepšení komunikačních schopností
- Kreativní řešení problémů
- Získání dovedností, které obdivujete u jiných
- Zvýšení kvality života
- Překonání negativních zkušeností z minulosti
- a mnoho dalšího…