Blog

Svět plný obětí

Oběť

Přemýšleli jste někdy nad faktem, proč je na světě tolik lidí, kterým se nedaří žít své životy podle svých představ? Na první pohled možná banální otázka nad kterou mávnete rukou. Ovšem čím déle se zabývám prací s lidmi a zkoumáním jejich fungování, tím častěji mě toto téma napadá. Stále všude kolem na vlastní oči vidím podobné lidi.

Chodí mi řada emailů od lidí, kteří sledují můj web a mou práci a jedna věc se v nich často opakuje. Mnoho lidí popisuje, že přesně ví, co mají dělat, znají dostatek informací, metod a postupů, jak vzít život do vlastních rukou, ale „nějak“ se jim stále nedaří.

Když tak přemýšlím nad tím, proč se tohle lidem v životě tak často opakuje, napadá mě stále dokola jedno slovo. Oběť. Velká spousta lidí, aniž by si to vlastně uvědomovala, zcela dobrovolně přijímá v životě roli někoho, kdo svůj život neřídí. Z nejrůznějších důvodů přenechávají moc nad svým životem v rukou jiných lidí a pak si buď stěžují, že je na ně svět ošklivý nebo to mlčky snáší a tiše trpí sami uvnitř.

Tak jako tak, v obou případech, je život obětí zcela odlišný od toho, jaký si přejí žít.

Na první pohled se může zdát, že to je přece normální. Takhle přece svět funguje, že nás ovlivňuje spousta lidí kolem nás a nastavení společnosti v jaké žijeme, aniž bychom s tím mohli něco dělat.

Při troše snahy ovšem rychle zjistíte, že ve svých životech můžete ovlivnit až překvapivé množství věcí. Pokud se opravdu rozhodnete, můžete mít dostatek peněz, skvělou práci, která vás naplňuje, partnera se kterým bude život procházka růžovou zahradou i plnění si i těch nejtajnějších snů. To všechno na vás tam venku ve skutečnosti čeká. Všichni mají tuto možnost, není to jen pro pár vyvolených.

Jediné, co je třeba ihned udělat, je se rozhodnout, že přestanete být obětí a namísto toho si svůj život začnete tvořit sami. Ve všech ohledech, ve všech směrech, v maximální možné míře a žádná překážka vás nezastaví.

Ať už se podíváte na kteroukoliv oblast – dejme tomu, že pro ilustraci vezmeme jako příklad, že chcete dělat práci, která by vás bavila namísto chození do zaměstnání, které nesnášíte. A tady právě přichází ten okamžik, kdy je třeba si položit několik otázek, jejichž zodpovězení vede k cíli.

První otázka: Co vlastně je ta práce, kterou chci dělat?

Už tady řada lidí narazí. Spousta lidí nedokáže najít v sobě odpověď ani na tuto první otázku. Někteří to rychle vzdají a než, aby vyvinuli trochu víc snahy o nalezení odpovědi (kterou v sobě vždy mají) raději se zabývají hledáním důvodů, proč to nejde. Proč ta jejich dosavadní nenáviděná práce vlastně není zas tak špatná. Také v tom vnímáte ten vliv dobrovolného smíření se s rolí oběti?

A přitom stačí se tak snadno nevzdávat, když odpověď nepřichází ihned sama od sebe. Když odoláte tomu pohodlnějšímu volání to vzdát a chvíli vytrváte, nakonec svou odpověď najdete. Ona tam totiž vždycky je, jen často ukrytá velmi hluboko pod vrstvou nánosů z minulosti a chvíli trvá, než se k ní tím nánosem prohrabete. Ale garantuji vám, že tam vždycky je.

Pokud zvládnete najít odpověď na první otázku, můžete pokročit ke druhé.

Druhá otázka: Proč tuto práci vlastně chci dělat?

Možná se zdá, že tímto je zbytečné se vůbec zabývat. Nějaká odpověď vás přece napadne ihned: třeba vydělat peníze, získat svobodu, pomáhat druhým, atd…

Je ale důležité se i nad touto otázkou na chvíli zastavit, protože ty první odpovědi nemusí být vždy ty opravdu vaše. Často to jsou odpovědi, ke kterým vás vede okolí. Často se ty pravé – vaše opravdové vnitřní odpovědi – krčí někde v koutku a ozývají se jen velmi nesměle. Naslouchejte pozorně a možná budete překvapeni, jaký je ten pravý důvod.

Důvod, proč je tak důležité najít to správné „proč“, je ten, že teprve, když je síla vašeho proč dostatečně silná, teprve poté vám dá potřebnou motivaci pro třetí otázku.

Třetí otázka: Jaké kroky je třeba udělat proto, abych tu vysněnou práci mohl začít dělat?

Tohle se může zdát jako část nejtěžší, ale často jsou mnohem obtížnější odpovědi předchozí. U této otázky totiž máte velkou výhodu v tom, že lidí je na světe fakt hodně. Z toho plyne také velká šance, že tu vaší vysněnou práci už někdo někde úspěšně dělá. Pak stačí jen takového člověka napodobit, inspirovat se od něj a dělat kroky, které už za vás vyzkoušel. Už za vás totiž odvedl tu těžší část hledání, co funguje a co ne.

Pokud je to oblast zcela nová, tak naopak vy budete tím průkopníkem, který bude zkoušet různé věci a hledat funkční řešení. Nemusí to být jednoduché, ale když to vezmete jako hru, budete se u toho náramně bavit. A potom, když jednoho dnes uspějete, začnete vy být tou inspirací pro druhé.

Podobným způsobem, jako ve výše uvedeném příkladu, lze postupovat i v dalších oblastech. Ať už jde o peníze či tolik propíranou finanční svobodu, o skvělý partnerský vztah nebo celou řadu dalších témat, které vás napadnou, vždy je možné věci změnit k lepšímu zodpovězením třech otázek vy smyslu:

  • Co doopravdy chci v dané oblasti?
  • Proč to chci?
  • Jaké kroky jsou k tomu třeba vykonat?

Možná se to někomu zdá jako příliš složité a radši dobrovolně chce zůstat obětí, protože to je lehčí. V pořádku, každý má právo na svůj názor. Věřím ale, že mnoho lidí chce v hloubi duše přestat být obětí. Možná se výše uvedené netýká přímo vás, ale třeba znáte někoho, komu by se mohlo hodit dodat trochu inspirace.

Proto vás vyzývám, zamyslete se čas od času nad tím, zda je opravdu nutné, aby byl tento svět plný obětí. A pokud vás napadne jakýkoliv způsob, jak tento počet zmenšit, ať už tím, že přestanete být obětí okolností a druhých lidí vy sami nebo tím, že budete jiné inspirovat, prosím udělejte to.

Jakákoliv akce je většinou lepší než netečnost. Všichni máme moc něčím přispět.

Chcete žít ve světě plném obětí?

Jeden komentář “Svět plný obětí

  • Markéta

    22.2.2015 v 20:27 Odpovědět

    Děkuji a přeji krásné zimní dny … *:) M.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.