Blog

Taky děláte, že děláte? Už nebudete muset…

hard_work

Nedávno jsem jel v autě a měl jsem zapnuté rádio. Redaktorka právě radila lidem, jak můžou v práci „dělat, že dělají“. Nevěřil jsem vlastním uším.

Říkala, že je dobré chodit do práce včas, protože pak si šéf o vás myslí, že jste dobří pracanti. Pak je dobré mít mírný nepořádek na stole, protože to také vypovídá o tom, že něco děláte. Na kolegy zase zabere se u práce občas zhluboka nadechnout a vydechnout. A chodit si často vařit kafe. A když šéf přijde, tak zuřivě něco psát na klávesnici.

Moc rád bych si myslel, že to celé myslela z legrace, ale z její intonace bylo zřejmé, že to myslí zcela vážně. Přimělo mě to tedy k zamyšlení, jak to mají jiní lidé se svou prací a jak to mám já – a jak jsem to měl já dřív.

Je pravda, že si vzpomínám ve svém životě na doby, kdy jsem seděl v zaměstnání a neměl co na práci. V té době jsem taky rozlišoval svůj život na dobu pracovní a dobu mimo pracovní, tedy „život sám“. V práci to tehdy byl opruz a otrava, a život samotný se odehrával poté, když jsem měl volno.

Ale dělo se něco zvláštního. Jak jsem měl pocit, že mě moje práce úplně nenaplňuje, tento pocit následně ovlivňoval i můj „nepracovní život“ a tak nějak ho otravoval a zachmuřoval.

A pak mi došlo, že život je vždy jen celý a nelze z něj něco oddělit. Nelze z něj oddělit něco, co nás tak úplně nebaví a nenaplňuje. I to tam bude vždycky patřit, pokud to sami dopustíme. Je možná jediná věc: udělat to tak, aby nás naplňoval každičký kousek našeho života. Což znamená, aby nás tedy naplňovala i naše práce. Možná máme nepříjemného šéfa. Možná nás štvou nějací kolegové nebo klienti. Možná nás opravdu naše práce nebaví a rádi bychom dělali něco jiného. Ale je to naše volba, a my můžeme podniknout kroky, abychom i tuto část svého života dostali tam, kam chceme. Aby nám neotravovala i ten „život mimo práci“ a náš život byl skutečně celistvý.

Teď je doba dovolených, na kterých má řada lidí najednou spoustu času přemýšlet nad tím, jestli se do práce po dovolené těší, anebo jestli by dali nevímco za to, aby se tam nemuseli vracet. Ale pak se přece jenom vrátí, znovu zapadnou do zaběhlého stereotypu a dál si nechávají otravovat život tím, že ho většinu tráví něčím, co vnímají jako nutnost, nudu nebo stres. Protože jít hledat něco jiného se jim zdá moc těžké nebo dokonce nemožné.

Mám pro vás jednu dobrou zprávu. Neexistuje jen pracovní úřad nebo personální agentury, které by vám mohly pomoci. Můžete to celé vzít do svých rukou – v doprovodu zkušeného člověka, který si tím vším taky prošel a dlouho stál i na druhé, personalistické straně.

Tím člověkem je Jana Bártíková, kterou jsem nedávno potkal osobně na jedné akci a měl možnost si s ní popovídat o její práci. Její projekt najdete na stránkách ziskamdobroupraci.cz. Janino životní poslání je pomáhat druhým nacházet jim takovou práci, která je bude naplňovat a bavit a v níž budou moci využít své skutečné talenty – a nyní vám nabízí řadu svých znalostí, doporučení a dobrých rad zcela zdarma.

V tuto chvíli Jana dává zdarma své dva e-booky: první nazvaný 10 důvodů, proč jste ještě nezískali dobrou práci a druhý Objevte v sobě svůj diamant aneb Jakou hodnotu v sobě ukrýváte?, který vám pomůže objevit vaše skutečná nadání a vlohy, což je prvním krokem k tomu, abyste nalezli práci, v níž se budete opravdu moci realizovat.

Můžete taky vyzkoušet některý z Janiných online testů: třeba test přípravy na pohovor, který vám ukáže, jaké jsou vaše šance, že na pohovoru uspějete; nebo třeba test toho, jak byste zvládli napsat motivační dopis.

Pokud jste o dovolené jen trochu v hlavě převalovali myšlenku, že byste chtěli změnit práci, za stažení e-booku nebo vyplnění testu nic nedáte – a dost možná uděláte právě ten první krok na své cestě za celistvým a naplněným životem 24 hodin denně…

A na závěr ještě jedno doporučení přímo od Jany:

Jaká je ta „dobrá práce“? Hodně lidí si myslí, že dobrá práce má tyto atributy: vysoký plat, skvělé výhody, prestižní zaměstnavatel, možnost povýšení, společenská prestiž.

Ano, také jsem si to dříve myslela. A teď? Souhlasím s tím, že tohle všechno je moc příjemné, pokud to získáme jako bonus k těm opravdu důležitým atributům dobré práce: Smysluplnost (pro mne), zábava (baví mě to!), uspokojení (moje), seberealizace (moje), naplnění (můj pocit), učení se, sebe-rozvoj.

Nejen moje osobní zkušenost mi ukázala, že pokud tohle vaše práce nesplňuje, vysoký plat a prestižní značka vám to nikdy nenahradí.

Dobrá práce je pro každého jiná práce! Ještě dříve, než začnete hledat práci, ujasněte si, jaká práce je PRÁVĚ PRO VÁS ta dobrá.

Více se dočtete v Janině e-booku 10 důvodů, proč jste ještě nezískali dobrou práci.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.