Blog

Technologie ve středověku? To NE!

stredovek

Je červen, slunečný i deštivý červen. Slunce občas vykoukne a ve zbroji je pak zatraceně horko. A déšť zase pod zbroj zatéká, mísí se s potem a člověk si pak připadá jako v sauně.

Sezemovi se potí ruce s mečem. Taková ostuda. Tenhle chlápek porazil jeho bratry a teď se tady naparuje. Ale na Sezemu si nějaký takový nafoukaný rytíř jen tak nepřijde. Horko nehorko, déšť nedéšť, musí se mu ukázat, kdo je tu na kolbišti pánem.

O několik desítek minut později na svého nemanželského syna volá Vítek z Prčice. „Jsem na tebe pyšný, synu! Zachránil jsi čest našeho rodu a prokázal v boji svou udatnost. Přijmi tady pátou růži, černou ve žlutém poli, a s ní ústecké panství…“

Je červen, slunečný i velmi deštivý červen. Dal bych nevím co za to, abych mohl ležet u vody jen v plavkách, slunce by příjemně svítilo, po dešti ani památky a neměl na sobě místo toho několik vrstev středověkého oděvu. Ještě štěstí, že nemusím nosit železnou košili. Na tu dobu to byl dost možná fajn vynález, ale když se vás zrovna nikdo nesnaží probodnout mečem, je to trochu nepraktické.

stredovek1

Bratři z Růže na mě volají: „Do příjezdu vladaře jsou to ještě dvě hodiny, nezajdem se někam najíst?“

Zdá se mi to jako skvělý nápad. A jak tak jdeme Krumlovem a kolem nás proudí ty středověké davy, mám tu a tam potřebu sáhnout do tajné kapsy svého oděvu a vytáhnout věc velmi nestředověkou, mobil, a začít fotit všechno to, co vidím kolem sebe.

Dámy v krásných sametových šatech a s vysokými účesy. Venkovské ženy v prostých oděvech. Rytíře s meči i bez mečů. Šlechtice a šlechtičny i poddané všeho druhu, kejklíře a hudebníky a mnoho dalších. Vítka z Prčice a mé bratry, jak se cpou skvělým bramborákem nebo jinou pochutinou z trhu, na kterou se těšíme vždycky celý rok…

stredovek3

Mobily, foťáky, brýle a jiné moderní věci jsou zakázány zejména při hlavním průvodu, středověk přece jen má svoje pravidla a narušovat ho moderností by zbytečně kazilo atmosféru dávných časů.

Takže blejskám velmi nenápadně a zachycuji moderní hračkou atmosféru dávných časů, dřív než duch středověku z Krumlova zase na rok zmizí. Hlavou se mi přitom honí, v jaké době to žiju a v jaké době bych žil raději. Byl by to středověk bez všech těch moderních hraček? Nebo doba moderní s mobily, počítači a internetem? Nebo třeba jen pár let zpátky?

Vítek se na mě nechápavě dívá, proč kroutím hlavou. „Nechutná ti?“ Ne, chutná mi, jídlo je skvělé jako každý rok, tohle bych rozhodně neměnil. A neměnil bych dnešek ani za dobu pár let zpátky. Za středověk někdy, sem tam se protáhnout v bitvě nebo obhlédnout svá panství z hřbetu koně občas neškodí.

Před pár lety jsem neměl ani možnost hrát si na Sezemu z Ústí ve středověkém obleku, bavit se s přáteli v atmosféře dávných časů, sledovat živé šachy, projet se na koni centrem Českého Krumlova ani fotit všechny ostatní lidi na slavnostech pětilisté růže a už vůbec ne psát tenhle článek a dávat o téhle inspirativní události vědět tolika lidem.

stredovek2

Jedna malá krabička v kapse, která fotí a natáčí tak kvalitně, jako o pár let dřív ty nejlepší foťáky a kamery, které byli o dost větší a těžší. A stejně tak jsem i já byl před pár lety o dost větší v pase a na váze těžší a ve středověké zbroji bych padl hned za branou.

A pak: před pár lety jsem mohl fotky a informace rozeslat tak pěti kamarádům, a to byla celá moje databáze kontaktů. Vy všichni, kteří čtete tenhle článek, byste o to přišli.

Jo, miluju středověk a hraní si na rytíře, ale miluju i vymoženosti moderní doby. Mobily, foťáky, internet a e-mail. Když se ví, jak na to, můžeme se skrze ně navzájem propojovat, inspirovat, obdarovávat, učit, těšit, získávat vědomosti i nakupovat produkty. Byl jsem dlouhá léta ajťák a tahle láska k technologiím mi zůstává i nadále.

A s touto láskou nejsem sám. Jedním z lidí, kteří mě inspirují na internetu, je třeba David Kirš, který je zase momentálně na internetu hodně vidět. Před pár lety to byl právě on, kdo mi dal do ruky první nástroje a know-how, díky kterým jsem začal úspěšně podnikat i já sám.

Nástroje, díky kterým mi na účty přibývají peníze i ve chvíli, kdy já sám osobně se bavím v dávném středověku.

Ať si o něm kdo chce, myslí, co chce, v jedné věci je totiž velmi inspirativní. Je skvělý v tom, jak dokáže uchopit moderní technologie, dát je do srozumitelné a jednoduché aplikace a zařídit tak například to, aby se k vám dostala informace o vzniku tohoto článku plného středověku.

A umí toho mnohem víc a teď se o to právě dělí i s vámi – kde jinde než na internetu.

Doporučuji vám proto kromě osobní návštěvy na českokrumlovských slavnostech pětilisté růže v příštím roce, kde se jistě potkáme, abyste se hned podívali, pokud jste je ještě neviděli, na tato velmi inspirativní videa.

Pokud podnikáte, jednoznačně je musíte vidět. A pokud nepodnikáte, možná i vás inspirují, abyste začali, protože to nikdy nebylo jednodušší než nyní. (R)evoluce je tady!

Jeden komentář “Technologie ve středověku? To NE!

  • Iva

    23.6.2015 v 19:28 Odpovědět

    Krásný článek a nezbývá než souhlasit. :o)

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.