Blog

Víte, co jsou kompromisy a proč je lepší se jim vyhýbat ?

Víte, co jsou kompromisy?

Prakticky každý člověk ve svém životě nějaký kompromis potkal. Setkáváme se s nimi dnes a denně ve všech oblastech života. Ať už si to uvědomujeme nebo ne. Většina lidí dělá ve svém životě kompromisy zcela běžně.

Někdo více, někdo méně, ale slovo kompromis se stalo běžnou součástí života.

Položte nějakému náhodnému vzorku lidí otázku, zda považují kompromisy za dobrý způsob řešení a s největší pravděpodobností se dočkáte kladné odpovědi v nadpoloviční většině.

Mnoho lidí denně slovo kompromis používá, ale často se stává, že si pod tímto pojmem představují různé věci. Někdo si dokonce myslí, že kompromis je to samé jako konsensus. Zaměňování těchto pojmů pak často způsobuje dost zásadní problémy nebo přinejmenším nepochopení.

Pojďme se nyní podívat blíže na to, v čem tedy rozdíl mezi kompromisem a konsensem spočívá a jaký význam tyto odlišná slova doopravdy mají.

Když se rozhodujeme mezi několika řešeními situace, výrobky nebo činnostmi, porovnáváme je vzájemně, ale ani jedno se nám z nějakého důvodu nelíbí úplně, často sáhneme po řešení někde mezi. Docílíme pak tedy nějakého výsledku, ale otázkou zůstává, jaká je jeho finální kvalita.

Například si představte nějaké obchodní jednání mezi subjekty s protichůdnými požadavky. Nakonec se dohodnou na základě řady ústupků. Mají sice výsledek, ale pokud ho jedna či více stran vnímá jako nic moc či jen jako částečný úspěch, protože museli ze svých požadavků příliš slevit, pak se jedná o kompromis. Jeho nevýhodou je, že účastníci neodchází s pocitem vítězů, nejsou z výsledku příliš nadšeni a tudíž i jeho realizace nebo myšlenka další spolupráce v budoucnu nepřináší mnoho uspokojení. Pokud ale dokážou strany jednání najít výsledek založený na konsensu, všichni zúčastnění odcházejí mnohem spokojenější, mají pocit vítězů a nadšení z další spolupráce v budoucnu je mnohem větší. Často se takové řešení obzvláště v byznysu nazývá výhra/výhra (win/win). Takový výsledek, ale vyžaduje najít řešení, které neznamená významné ústupky z cílů nebo požadavků zúčastněných stran a to bývá obvykle složitější a vyžaduje větší úsilí než pouhý kompromis. Rozhodně to ale stojí za to.

Jednou z oblastí, kde lidé dělají kompromisy snad nejvíce, jsou partnerské vztahy. Od rodičů a známých běžně slýcháme věty typu: „Fungující vztah je založen na kompromisech.“, „V manželství se bez kompromisů neobejdete.“, „Ve vztahu je nutné dělat kompromisy.“ a další podobné. Není potom divu, že když už jsme takto vychováváni, že považujeme kompromisy za běžnou součást vztahů. Schválně se rozhlédněte kolem sebe, jak moc to v praxi funguje. Skutečnost je totiž taková, že čím více jste ochotni ve svém vztahu udělat kompromisů, tím rychleji ztrácíte nejen vlastní hodnotu, ale často i hodnotu pro svého partnera. Vzdáváte se také častěji pocitu spokojenosti, pocitu vítěze. Na začátku vztahu si často pod vlivem zamilovanosti a okouzlení novým partnerem ani neuvědomujete, že děláte kompromisy. Máte pocit, že je vše v pořádku, že se s tím bez problémů smíříte, bohužel postupem času se všechny, i ty nejmenší kompromisy znásobují mnohokrát a po letech jsou rovnou častým důvodem rozchodů nebo rozvodů. Proto i ve vztahu je dobré se kompromisům co nejvíc vyhýbat, alespoň pokud chcete kvalitní vztah, ve kterém se budete cítit spokojeně dlouhodobě. Ani výměnné obchody typu „V tomhle ustoupím já tobě, v tamtom zase ty mě.“ ve většině případů moc dlouho fungovat nevydrží. Vždy je proto dlouhodobě lepší i výhodnější pro oba, najít s partnerem v každé sporné situaci dohodu a řešení, které umožní oběma odcházet s pocitem vítěze, ne poraženého.

A co třeba zdraví? Myslíte si, že neděláte kompromisy? Jaké potraviny konzumujete? Jak se staráte o své tělo? Pokud konzumujete kvalitní potraviny bez ohledu na cenovku nebo obtížnost sehnání, pak vám gratuluji. Většina lidí při porovnání podobných druhů potravin bez rozmýšlení sáhne po levnější cenovce, i když často ví, že to pro jejich zdraví vůbec není dobře. Kompromis mezi cenou a kvalitou je opět na světě a na úkor právě kvality. Jenže je to začarovaný kruh, čím větší kompromisy budete dělat v péči o své tělo, tím hůře bude fungovat, tím hůře se budete cítit a tím méně spokojeni budete. Přitom je dnes nabídka tak velká, že se při troše snahy dají najít výrobky, které jsou kvalitní a přitom cenově dostupné.

Když už jsem zmínil otázku peněz, to je oblast, ve které dělají lidé možná ty nejhorší kompromisy. Schválně kolikrát se vám stane, že si při výběru nějaké věci po které toužíte, raději koupíte něco jiného, co sice vaše představy moc nesplňuje, ale je to prostě levnější? Možná si podobné ústupky vždy nějak zdůvodníte, ale co váš vnitřní pocit? Jste nadšeni z kompromisní koupě stejně jako byste byli při nákupu vysněné věci?

Každý kompromis v jakékoliv oblasti zkrátka ve většině případů zhoršuje pocit spokojenosti a štěstí.

Jak to tedy stručně shrnout?

Asi nejvýstižnější opis významu slova kompromis je „něco mezi“. Jak se říká, ani ryba, ani rak. Výsledek založený na ústupcích. Pokud slevujete ze svých představ, děláte něco, co vlastně nechcete, co vám nevyhovuje, jen proto, aby druhá strana byla spokojena, pak děláte kompromis.

Naproti tomu konsensus se dá docela dobře vyjádřit slovem „shoda“. Výsledek, který je výhodný pro všechny zúčastněné. Všichni jsou spokojeni, nikdo není poražený, nikdo neustupuje za hranici vlastní spokojenosti, všichni vítězí.

Tak co, připadá vám dělání kompromisů jako dobrý nápad?

3 komentářů “Víte, co jsou kompromisy a proč je lepší se jim vyhýbat ?

  • Alzbeta

    14.6.2019 v 9:46 Odpovědět

    Nuz vela slov o nicom. Nakoniec z toho vychadza, ze ide iba o subjektivny pocit, ktory ma clovek z vysledku. Ak je s vysledkom spokojny, potom ustupok, ktory urobil, bude povazovat za konsenzus. Ak nie je s vysledkom spokojny, ten isty ustupok bude pre neho znamenat kompromis.😊

  • Erik Hutter

    14.6.2019 v 9:56 Odpovědět

    Ano, ve své podstatě je vždy vše jen subjektivní názor nebo úhel pohledu konkrétní osoby. Pointa je právě v tom uvědomění, že žádná pravda není stejná pro všechny 🙂 Pro někoho jsou třeba něčí slova inspirací nebo podnětem k zamyšlení, pro jiného třeba jen „vela slov o nicom“ a je to tak zcela v pořádku 🙂

  • Paja

    15.7.2020 v 12:06 Odpovědět

    Co tak podpis autora,abych se mohl na něj obrátit, třeba má manželskou poradnu. Absolutně nesmyslný článek, vymývání mozku. Život není černá a bílá, ač udělám kompromis, nebo ústupek, udělá mi radost že je partner šťastný . Život bez kompromisů 😆 jedině že je dotyčný člověk svobodný. Dohoda může fungovat mezi dvěmi lidmi na stejné vlně, se stejnými zálibami a koníčky, ale takových párů moc nebude, že. Dohoda může fungovat za předpokladu, že na to druhé straně nezáleží. Já budu chtít modré auto, ona červené. Jaká je tedy dohoda? Vždy to bude kompromis , buď udělá ústupek jeden, nebo druhý. Popřípadě se najde střed a bude fialové, ale to nebude dohoda, protože opět ani jeden nebude odcházet spokojen, protože musel změnit svoji barvu, takže opět kompromis. Článek akorát o tom, poštvat proti sobě lidí, kteří takovým blábolům věří, že se nemají dělat kompromisy. How

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.