Blog

Začněte opisovat a napovídat!

Teamwork

Co je potřeba ke kvalitnímu výsledku na nějakém větším projektu? Zejména spolupráce. A to je pro mnoho lidí velký problém.

Před nedávnem moje žena Sofie natáčela video se Stáňou Mrázkovou, propagátorkou podnikání z pláže, o tom, jak se dá skloubit rodina a podnikání a případně ještě podnikání a domácí vzdělávání. Na tomto videu Stáňa vypráví příběh své dcery, která je díky cestování po celém světě už v první třídě velmi dobrá na angličtinu – ale ve škole nemůže radit druhým. To je přece zakázáno. Radit, spolupracovat nebo napovídat. Stáňa pak tento princip rozvíjí dál a ukazuje, jak nás tyto naučené (ne)způsoby fungování vedou k tomu, že pak nejsme schopni kvalitně spolupracovat ani později v životě, ve chvílích, kdy je to nejen dovoleno, ale i žádoucí.

Když se posléze ocitneme v pracovním procesu nebo ve vlastním podnikání a jsme naučeni, že si se vším musíme poradit sami, je to velmi krušné. Protože i když se snažíme sebevíc, na některé věci jsou potřeba nejmíň dva – anebo ještě mnohem víc lidí. Víc hlav víc ví a dokáže dát dohromady mnohem lepší produkt, než by zvládnul jeden. A více rukou to dokáže mnohem rychleji, než by to zvládly ruce jedny. A ještě si tu spolupráci lidé můžou spolu užít…

Když jsem začal podnikat, taky jsem si všechno nejdřív dělal sám. Moje první e-kniha, která je stále zdarma ke stažení na mém webu, ale nakonec dostala tak úžasnou výslednou podobu díky tomu, že ji Sofie coby profesionální korektorka pročetla a opravila, a pak ji ještě předala na vysázení své firemní grafičce. Měl jsem radost z toho, co jsem napsal, ale ještě mnohem větší radost jsem měl z toho, že se nám podařilo dát dohromady můj text tak hezky učesaný a krásný jazykově i graficky. Jak mi pak řada lidí řekla, působil prostě profi.

A to jsem ještě netušil, že za rok od své první e-knihy se dočkám své druhé knihy, a to už opravdové velké a tištěné, která také vznikne v úžasné spolupráci několika lidí. Sofie totiž už kdysi měla vymyšlenou a částečně rozepsanou knihu o cyklických proměnách žen pro muže, ale nebyla schopna ji dokončit, i když o ženské cykličnosti toho ví jako málokdo. Něco jí chybělo. Co? Mužský pohled na věc a struktura ve spletité změti nejrůznějších informací na toto téma existujících. A pak taky silná schopnost věci dokončovat. A to vše jsem zase měl já, a navíc jsem měl i víru, že tahle kniha může opravdu pomoci mnoha mužům začít chápat jejich ženy, a zlepšit tak jejich vztahy. A tak jsme na tom začali pracovat společně.

Ale i tak nám něco chybělo. Chtělo to hezky graficky zpracovaný web k představení knihy lidem. A tak jsme hledali, až jsme našli šikovného grafika Tomáše, kterého naše téma nadchlo, protože si tím osobně taky prošel ve svém životě jako většina z nás – a grafika byla za chvíli na světě. Převést grafiku do funkčního webu zase nebyl žádný problém pro dalšího Tomáše, tentokrát webdesignéra. A pak se ještě objevil Dalibor, který překreslil Sofiiny cyklické komiksy do mužské grafiky.

Kniha dostávala přesně tu podobu, ve které jsme si ji přáli mít. A pak už stačily jen šikovné ruce naší firemní grafičky Lenky, která ji vysázela, a osobního tiskaře Jirky a kniha spatřila světlo světa. A teď je tu už pár dní k dispozici i pro vás, aby lidem pomohla pochopit, jak to ženy mají a jak se s nimi muži můžou naučit komunikovat a spokojeně žít v jakékoli fázi.

A ještě jedna věc: když jsem s psaním knih začínal, vůbec jsem netušil, jak se to dělá. K napsání e-booku mě inspirovala právě zmíněná Stáňa Mrázková, která tyto věci skvěle učí. Na začátku jsem nevěděl, jak se do toho pustit, jen jsem věděl, že chci. A když jsem se do toho pustil, najednou se věci začaly samy hýbat a skládat dohromady a začala mi přicházet pomoc zvenčí – Vesmír asi fakt měl zájem, aby se moje první e-kniha narodila a byla od začátku krásná a profi i vzhledově.

A stejně tak, když jsme se pouštěli do práce na Návodu na ženy, nevěděli jsme, co nás čeká. Co do knihy všechno zahrnout, aby to bylo pro muže přínosné, srozumitelné a zároveň stručné? Jak formulovat a strukturovat tohle bytostně ženské know-how, aby ho muži pochopili a mohli z tohoto pochopení těžit ve svém životě? Jak jim předat srozumitelně všechny ty informace o tom, co se děje v ženském těle a v ženské duši a k čemu jim to je dobré to znát?

Do toho jsme v praxi zjišťovali, že opravdu platí všechno, co tam píšeme – například, že žena je v premenstruační fázi velmi kreativní, ale také velmi citlivá na kritiku. Takže korektury jsme vždycky dělali, když byla Sofie ve fázi dynamické nebo ještě lépe ovulační, to souhlasila se všemi mými připomínkami a doplňky snadno a bez dohadů 😉

Když se člověk do čehokoli pouští a dělá to s vírou v příznivý výsledek, Vesmír se vždycky spojí, aby mu pomohl. Dodá lidi a pomůže se na cestě naučit vše potřebné…

Takže vám chci vzkázat, abyste se nebáli jít do toho, co ještě neumíte, a nebáli se spolupracovat. Máte-li víru v to, co chcete vytvořit, budou vám zdánlivě odnikud postupně dány všechny prostředky, aby se tak stalo. Zkuste to… Druzí lidé na to čekají, čekají na to, co jim máte dát. Čekají na to, co jim chcete dát.

***

A já vám chci dát dárek. Mám totiž zítra narozeniny, a protože rád dárky dostávám, rád je taky dávám. U příležitosti mých narozenin jsem si proto řekl, že dám možnost ještě více lidem mou novou knihu získat.

Sofie mě podpořila a dali jsme dohromady narozeninovou akci, kdy můžete v tento den, který mám pouze jednou za rok, získat knihu Návod na ženy za speciální narozeninovou cenu:

tištěnou knihu o 30% levněji za 244 Kč místo běžné ceny 349 Kč
a elektronickou verzi rovnou za polovic, tedy za 125 Kč místo běžných 249 Kč

Narozeniny mám pouze jeden den, takže i tyto ceny platí pouze do 22. dubna 2015 do půlnoci. Takže neváhejte a zajistěte si zde svůj dárek raději hned.

Věřím, že vám kniha udělá radost, jako ji dělá nám a řadě dalších lidí, kteří už nám o tom dali vědět, a přinese vám zásadní inspiraci pro vaše životy!

Jeden komentář “Začněte opisovat a napovídat!

  • Dana

    22.4.2015 v 11:30 Odpovědět

    Díky moc az článeček i skvělý nápad. Tištěnou knihu už jsem koupila dříve, ale u této příležitosti ráda objednám i elektronickou 🙂 Ať se vám, děcka daří @

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.